Chytrá solární květina
Největší rozdíl mezi chytrou solární květinou a střešním solárním systémem je očividný: chytrá solární květina je připevněna k zemi, jako kdyby z ní vyrůstala. Všeobecně jsou systémy, jež se instalují na zem, dobrou alternativou systémů, které se umísťují na střechy. Jejich výhoda spočívá v tom, že se vyhýbají omezením, na která spotebitelé narážejí, když chtějí solární systém namontovat na střechu.
Střešní solární systémy musí být vždycky alespoň trochu „ušité na míru“, aby vyhovovaly tomu kterému typu a velikosti střechy, na niž mají přijít, zatímco zemní systémy můžeme postavit kamkoliv, kde budou dostatečně vystaveny slunečnímu svitu.
Od tradičního fotovoltaického systému se chytrá solární květina liší i tím, že je připevněna k dvojité pohyblivé ose, díky které se může otáčet za sluncem podle toho, jak se přes den pohybuje po obloze, a vyrobit tak maximální možné množství energie získané z jeho paprsků.
Fotovoltaické systémy mohou být jednoduché, účinné a zároveň dokonalé
Díky výše zmíněným rysům zapadá chytrá solární květina do stejné kategorie jako mnohé další fotovoltaické systémy, které se instalují na zem. V čem je tedy lepší?
„Prostřednictvím SmartFlower chceme sdělit světu, že fotovoltaické systémy mohou být úplně jednoduché, účinné a zároveň dokonalé. Chceme umožnit více lidem produkovat vlastní elektřinu pro své domácnosti,“ vzkazují její rakouští výrobci.
Je to právě specifický design chytré solární květiny, který je klíčovým faktorem toho, jak květina funguje. Chytrou solární květinu tvoří dvanáct okvětních plátků, které se při rozbřesku, když slunce vychází, otevřou. Tyto okvětní plátky jsou pokryty solárními články, a když se květ navečer se západem slunce zavírá, solární články se přitom očistí kartáči, které jsou připěvněny na spodní straně okvětních plátků chytré květiny – vlivem nečistot prý totiž solární panely ztrácejí zhruba 5 % účinnosti. Právě tato samočisticí schopnost chytré solární květiny je jedním ze dvou unikátních znaků, jež starou technologii v novém hávu definují a odlišují od ostatních fotovoltaických zařízení, která je možné připevnit přímo k zemi.
Druhým rysem, díky němuž je chytrá květina výjimečná, je její naprostá soběstačnost. To v praxi znamená, že obsahuje všechen potřebný hardware a další součástky tak, aby mohla být rovnou a na místě jednoduše nainstalována a okamžitě schopna provozu a v případě potřeby i rozebrána. Podle výrobců trvá instalace chytré solární květiny pouhé dvě až tři hodiny a stejně jednoduše se dá i odinstalovat a připevnit na jiném místě. Oproti tomu instalace střešních fotovoltaických systémů zabere většinou o mnoho více času, neboť je nutné před jejich namontováním připravit povrch střechy, připevnit držáky, přišroubovat a přidrátovat každý jednotlivý panel a celý systém pak napojit na převaděč, který ho v konečné fázi spojuje s elektrickými rozvody.
Chytrá solární květina zvládá i potřebnou sebepéči
Chytrá solární květina se o sebe dokáže dobře postarat. Je schopna se ochladit o několik stupňů, když je to potřeba, a to pomocí ventilátoru v zadní části květu. V neposlední řadě to zvyšuje její efektivitu, neboť solární články fungují rozdílně v rozdílných teplotách. Chytrá solární květina je díky této své funkci o 5–10 % výkonnější.
Květina se stará i o svou bezpečnost. Její solární systém sleduje počasí a na základě pozorování se rozhoduje, zda se otevře, případně jestli zůstane otevřená, a kdy by se květ měl zavřít, aby se ochránil, například při silném větru.
K chytré solární květině se vlastně dá přistupovat jako ke každému jinému zařízení připojenému k internetu. K informacím o systému můžeme mít přístup přes aplikaci nastavenou v telefonu a jejím prostřednictvím můžeme systém také kontrolovat a ovládat.
