Hory odpadků se v nepálské Himálaji mění v umění
V roce 2019 nepálská vláda, na jejímž území se nejvyšší hora světa nachází, oznámila, že během úklidu trvajícího 45 dnů bylo z hory sneseno 12 tun odpadu: plastových lahví, konzerv, obalů od jídla, horolezeckého vybavení, baterií i lidského biologického odpadu.
Mnozí z horolezců si s odpadem poradí po svém a většinou ho spálí na otevřených ohništích vyhloubených ve sněhu a ledu. Ale to jen přispívá k dalšímu znečištění, kterého už tak není málo. Odborníci, kteří na jaře téhož roku, kdy proběhl zmiňovaný velký úklid, testovali na hoře považované za odlehlý a neposkvrněný kout přírody na naší planetě vzorky sněhu a vody a zjistili, že hora je ve skutečnosti příšerně špinavá. Podle zprávy uveřejněné posléze v internetovém žurnálu One Earth obsahovaly vzorky sněhu z jedenácti míst o různé nadmořské výšce mikroplasty. Tři z osmi vzorků vody byly taktéž kontaminované.
Sagarmatha Next Center
Himálajské muzeum a trvale udržitelný park, které se na hoře nacházejí, proto založily iniciativu Sagarmatha Next, v jejímž rámci vyvíjejí k životnímu prostředí šetrné řešení situace, která je již dlouhé roky neúnosná.
Prvním krokem bylo založení centra Sagarmatha Next Center, které leží v Syangboche ve výšce 3 780 metrů nad mořem na stezce do základního tábora Everestu, dva dny chůze od letiště v Lukle, které je vstupní branou na cesty k hoře.
Centrum je místo, kde se prostřednictvím upcyklace odpad mění v něco cenného. Ti, kteří to tu mají na starosti, doufají, že se jim podaří pro projekt získat místní i zahraniční umělce, kteří by z odpadu vytvořili umělecké kousky. Předměty, které z odpadu vznikají, jsou vystaveny v umělecké galerii a k prodeji turistům.
Jak to všechno začalo
Před deseti lety, v roce 2011, se společenství nepálských umělců pod vedením umělecké skupiny Da Mind Tree rozhodlo, že promění odpad v umění. V rámci každoroční úklidové kampaně Saving Everest Clean-up byl na hoře sesbírán odpad, který byl dopraven do Káthmándú. Jeho část dostali do rukou mladí umělci.
Po měsících náročné práce vznikly z odpadu sochy a byly vystaveny v Káthmándú. Tehdy budoucího ředitele projektu Tommyho Gustafssona zaujaly natolik, že některé z nich odvezl do Evropy, kde se prodaly za tisíce dolarů. Nápad proměnit bezcenný odpad v cenné umělecké kousky se osvědčil.
Když o několik let později vznikal koncept iniciativy Sagarmatha Next, kladli jeho zakladatelé důraz na všemožné inovativní způsoby, jakými lze podnítit zájem místních i návštěvníků o to, že odpad na nejvyšší hoře světa představuje čím dál tím větší a palčivější výzvu pro celý zdejší region Khumbu. A není věru lepší cesty, jak oslovit co nejširší komunity, než skrze umění coby vizuálně zpracované řešení této výzvy.
Projekt Waste to Art je pro umělce, kteří se na něm podílejí, cestou, jak ukázat, že v materiálu, který zahazujeme, se může skrývat něco krásného. Tím, že experimentují s méně obvyklými materiály, poukazují na to, jaký dopad na životní prostředí mohou naše činy mít. Spojili se proto s Denali Foundation z amerického Houstonu. Nadace podporuje rezidenční program pro vybrané umělce, kteří pak budou moci v Sagarmatha Next Center experimentovat a tvořit z himálajského odpadu. Součástí jejich práce tu bude také pořádání workshopů pro děti i dospělé. „Předně tím chceme vyřešit náš zdejší problém s odpadem, ale také chceme ukázat obecně cestu, jak se dá pevný odpad přeměnit ve skvostné umělecké předměty,“ říká ředitel projektu Tommy Gustafsson. „Jako přidanou hodnotu tak zároveň vytvoříme pracovní místa a zdroj příjmu,“ dodává. „Doufám, že lidé začnou na odpad pohlížet úplně jinýma očima.“
Další částí sagarmathské iniciativy, do které se horolezci mohou zapojit, je výzva „přines mě zpátky“. Kdo se do výzvy zapojí, zavazuje se k tomu, že z hory přinese kilový pytlík odpadků zpátky na letiště v Lukle, přes nějž většina z nich k nejvyšší hoře světa přicestuje. Odtamtud je odpad letecky přepravován do Káthmándú, hlavního města Nepálu. Jeden kilogram odpadu se nezdá být moc, ale při 60 000 návštěvnících jen za loňský rok je to v regionu bez jakékoliv transportní infrastruktury obrovská pomoc. „Když tyto návštěvníky zapojíme, postaráme se o veliké množství odpadu,“ zdůrazňuje Tommy Gustafsson.
