I na svahu můžeme být zodpovědní k životnímu prostředí
Provoz každého lyžařského střediska je obecně drahý a představuje i nemalou zátěž pro životní prostředí. Ovšem ekologické uvažování si i zde vydobývá své zasloužené místo. Způsobů, jak učinit lyžařský resort šetrný k prostředí, ve kterém žijeme, totiž není rozhodně málo – od zvýšení efektivity zasněžování po vytápění ubytovacích zařízení zbytkovou energií z provozu lyžařských vleků. To vše jako nadstavba samozřejmostí, jako je využívání obnovitelných zdrojů energie pro provoz, podpora používání veřejné dopravy a recyklování v nejvyšší možné míře. A tak než zase vyrazíme na hory, podívejme se na některá místa, která svým přístupem určují současný trend „zeleného“ lyžování.
Flaine
Ideální je přijet do francouzského Flaine elektromobilem – ve Flaine Forum je možné ho pohodlně dobít. Populární středisko je vybudováno přímo na svazích, a tak k tomu, abychom se dostali k vlekům, nepotřebujeme žádnou dopravu. Doprava není zapotřebí ani ve zbytku resortu, a můžeme se tu proto těšit nejčistšímu horskému vzduchu. To všechno je jen zlomek důvodů, proč je Flaine svou ekologičností tak vyhlášené. Lyžařská oblast Grand Massif, která ke středisku přiléhá, byla prvním zimním resortem, jenž obdržel certifikát Green Globe, jenž je nejvyšším mezinárodním uznáním šetrného přístupu k životnímu prostředí. V celém středisku všechno funguje stoprocentně díky obnovitelným zdrojům energie. Nachází se tu dokonce i Environmentální observatoř, jež monitoruje místní biodiverzitu a z jejíž iniciativy jsou každým rokem po ukončení lyžařské sezóny v místních horách vysazovány lokální dřeviny.
Avoriaz
V dalším francouzském středisku Avoriazu nebyl provoz automobilů nikdy dovolen, a tak i tento resort nabízí svým návštěvníkům k dýchání křišťálově čistý vzduch a dovolenou v místě s nízkými uhlíkovými emisemi. Na každém kroku se tu setkáváme s promyšleným přístupem k provozu v duchu trvalé udržitelnosti: od žárovek s dlouhou životností po způsob, jak jsou místní střechy postaveny – tak, aby zadržovaly sníh, který budovy následně izoluje. Středisko k veškerému provozu využívá biopaliva, chytré vytápění dřevem je tu možné v případě potřeby podpořit či doplnit elektřinou. K nádobám na recyklovaný odpad to tu není nikdy daleko, sněžné skútry jezdí na elektřinu a středisko nabízí dokonce i ekologický sněhový park vybudovaný z padlých stromů.
Zermatt
Pokora a úcta vůči přírodě se při pohledu na ikonický Matterhorn, tyčící se nad střediskem Zermatt, nabízí tak nějak sama od sebe. Šetrný přístup tu také není nic nového, solární panely v resortu nainstalovali už na přelomu tisíciletí – nejprve na restauraci The Matterhorn Glacier Paradise, poté na stanici Matterhorn Express a naposledy v roce 2018 na údolní stanici lanovky 3S, díky čemuž středisko každým rokem ušetří 23,4 tuny oxidu uhličitého. Sněžné rolby a skútry tu jezdí na ekologický diesel, neobsahující síru, a když jsou potřeba nové kabely na vleky a lanovky, ty staré jsou odeslány do Barmy, kde se z nich budují mosty spojující komunity žijící na odlehlých místech s okolním světem. Nezapomíná se ani na flóru a faunu: středisko provozuje ochranné programy na obnovení poškozené půdy, šest chráněných lesů a deset přírodních rezervací na ochranu místních druhů. Na osobní automobily pak v ulicích samotné vesnice také nenarazíme, dopravu tu zajišťují elektrické taxíky, autobusy a staré dobré kočáry tažené koňmi. A především se až do Zermattu dá dojet vlakem – pro ty, kteří chtějí svůj lyžařský výlet pojmout co nejohleduplněji.
