Je libo lesní koupel?
Samotný termín lesní terapie či lesní koupel se zformoval v Japonsku v osmdesátých letech dvacátého století a označuje fyzická i duševní cvičení, takzvané shinrin-yoku – lesní koupel neboli nasávání atmosféry lesa. Účel těchto cvičení je dvojí. Mají poskytovat jakési ekologické sérum na civilizační vyhoření v dnešním přetechnizovaném světě a inspirovat obyvatele ostrovů, aby si znovu vybudovali vztah k lesům ve své zemi a ochraňovali je.
Japonci tuto formu terapie přijali rychle a nadšeně. V devadesátých letech se výzkumníci japonských institutů začali zabývat psychologickým prospěchem lesních koupelí a budovat vědecký základ toho, co vnitřně dávno tušíme: že čas strávený v přírodě nám dělá dobře. Zatímco Japonsku přináleží novodobý termín shinrin-yoku, koncept, který leží v jeho jádru, není vůbec ničím novým. Důležitost, nezbytnost a přínos přírodního světa pro lidské zdraví si mnohé kultury na světě uvědomují odedávna.
Lesní koupel ale není jen pro milovníky drsné divočiny. Její praktikování může mít podobu něčeho tak jednoduchého, jako je obyčejná procházka kdekoli v přírodě, při níž se vědomě napojujeme na prostředí, které nás obklopuje. Pokud toužíme po zážitku o něco strukturovanějším, můžeme si najmout vyškoleného průvodce a po jeho boku zažít meditativní dvou- až tříhodinovou ekoterapeutickou exkurzi. Stačí si jen vybrat, kde ve světě si lesní koupel chceme dát.
Spojené státy americké
Adirondacký park v americkém státě New York nabízí na svých více než šesti milionech hektarů s více než sto vrcholy a dvěma tisíci mílemi stezek přehršel možností k nasávání lesní atmosféry. Je to největší chráněná oblast pevninských Spojených států. Místní jehličnaté stromy jsou velice aromatické a vylučují do vzduchu velké množství fytoncidů – vzduchem přenášených esenciálních olejů, jakýchsi rostlinných antibiotik, která přirozeně zvyšují imunitu a obranyschopnost organismu. Zdravotní přínos takové fytoncidové ,sprchyʻ může přetrvávat celé týdny. Jehličí samotné je bohaté na antioxidanty a vitamín C a v případě některých druhů, jako jsou smrk, jedlovec kanadský, jedle balzámová a borovice, se z něho dá připravit lahodný a zdravý nápoj. Certifikovaní průvodci parku po celý rok nabízejí možnost lesních koupelí u jezer Placid a Saranac a také ve Wild Center, oceněném muzeum přírodních věd Adirondackého parku. Park je nádherný v každém ročním období, ale podzimně zbarvené lesy a zimní výlety na sněžnicích nabízejí vrcholné zážitky.
Kostarika
Země, kterou více než z poloviny pokrývá lesní porost, je k lesním koupelím jako stvořená. Nachází se tu téměř šest procent světové biodiverzity a nezáleží na tom, jestli se budeme toulat v mlžných lesích Monteverde, pochodovat přes visuté mosty v bujných porostech nedaleko Arenal Volcano, brouzdat nížinnými pralesy na stezkách podél řeky Sarapiqui, nebo prozkoumávat chráněné lesní rezervace hned vedle centra hlavního města San Jose – příležitostí k pozorování divočiny a života v ní je tu nepřeberně.
Nový Zéland
Postát v přítomnosti žijících legend – nejstarších a největších stromů kauri ve Waipoua Forest na severním novozélandském ostrově – je mocný zážitek. Stromy kauri, posvátné a uctívané původním maorským obyvatelstvem, jsou považovány za ,ochránce lesaʻ. Místní organizace Footprints Waipoua nabízí procházky Twilight Encounter s maorskými průvodci v časech, kdy den přechází v noc a kdy je proměna světla ve tmu doprovázena domorodým zpěvem a vyprávěním příběhů.
Keňa
Keňa není asi zemí, která by nám v souvislosti s lesními koupelemi vytanula na mysli jako jedna z prvních. Je tu ale místo, které v tomto ohledu nabízí jedinečné zážitky: horská oblast Laikipia. Zdejší staré pralesy jsou domovem endemických rostlin, cedrů, divokých orchidejí, více než 350 druhů ptáků, slonů a jediné populace kočkodana Brazzova v zemi. To všechno dohromady je neodolatelným koktejlem pro všechny naše smysly. Prohlídky se stopaři z místního kmene Samburu, kteří důvěrně znají a rozpoznají každičký zvuk, vůni i výjev svého lesa, vyrážejí z Kitichského lesního tábora. Po celém dni stráveném v lese přetrvává v těle pocit velké blaženosti a nevyprchává ani s přicházející nocí. „Šla jsem si lehnout provázená nádhernými pocity klidu a štěstí, aniž bych vlastně věděla, proč je mám – skutečně to má obrovský vliv na to, jak se cítíte,“ svěřuje se jedna z účastnic lesní koupele v keňském pralese.
Havaj
Hluboký vztah k aina, zemi, je v havajské kultuře ústřední. Lesy jsou tu tradičně uctívány jako dárci života. Poskytují materiál a suroviny k zabezpečení hmotných potřeb i nehmotné dary k ošetření duše. Není možné nevšimnout si, jak hojnost aromatických květin, léčivých bylin, jako je mamaki, a 175 původních druhů stromů, z nichž většina roste jen na tomto odlehlém řetězci ostrovů, vábí a láká cestovatele i místní, aby se zastavili a přivoněli si k nim.
Příležitosti k lesním koupelím jsou na Havaji nevyčerpatelné. Zastavme se na okamžik pod rozložitým banyánovým fíkovníkem a nechme se ovívat slaným mořským vánkem. Zastavme se u rozkvetlé plumérie a zhluboka si k ní přivoňme. Nebude trvat dlouho a do duše nám vstoupí klid a mír.
