Jezero Bled, nejzelenější turistická destinace Evropy
Jezero Bled leží na severozápadě Slovinska na úpatí Julských Alp nedaleko hranic s Rakouskem a velmi blízko hlavního města Ljublaně, vzdáleného jen hodinu vlakem či čtyřicet minut autem. Ale i přes tak malou vzdálenost od metropole je Bled výletem do úplně jiného světa, na hony vzdáleného od velkoměstského shonu.
Oblast jezera Bled je už po mnoho let vzorem dobré praxe trvale udržitelného turismu, a to nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku. Bled je ukázkou i důkazem toho, že je možné cestovat šetrně k životnímu prostředí a že je možné z takového způsobu cestování vytěžit nemalé množství výhod.
Myslí se tu opravdu na všechno, od dopravy až po nakládání s odpady. Při zavádění jakékoli environmentální a většinou průkopnické novinky je brán ohled na to, jaký dopad bude mít nejen na životní prostředí, ale také na místní komunity. Filozofie je to jednoduchá: místní musejí mít chuť tu žít a turisté si přát, aby odsud nikdy nemuseli odjet. Přírodě se díky tomu všemu ulevilo a své krásy tu rozvíjí v plné parádě. Zelenější výletní cíl bychom v Evropě vskutku hledali jen velmi těžko.
Dovolená u jezera
Jak tedy taková typická dovolená u Bledu vypadá? Představte si, že – dorazíte na místo. Ideálně veřejnou dopravou, ale i když ne, budete navedeni na jedno z vyhrazených parkovišť, pokud tedy nebudete parkovat přímo u svého ubytování. Ať tam či tam, se svým vozem se na dobu svého pobytu rozloučíte. Jde o koncept, kterému se říká „soft mobility“, něco ve smyslu odlehčené dopravy, kdy se k poznávání a prozkoumávání vybrané turistické destinace namísto soukromých automobilů využívá pěší chůze nebo veřejné dopravy. Všechny místní zajímavosti od sebe nejsou příliš vzdálené a jsou tak pohodlně dosažitelné pěšky nebo na kole, které je možné si zapůjčit v jedné z mnoha půjčoven, jež se v blízkosti jezera nacházejí. Kdo se na to přece jen necítí, má možnost využít veřejné dopravy. K pěší přepravě jsou pak využívány výhradně vyznačené a nijak náročné stezky – to aby místní půda a na ni navázaná fauna a flóra, díky nimž je Bled tak jedinečným místem, zůstávaly chráněny.
Je toho mnoho, co Bled a jeho okolí nabízí. Uprostřed jezera je ve své dechberoucí nádheře usazen ostrov Bled s okouzlujícím kostelem Matky Boží. Na ostrov se dá dopravit tradiční pramicí a poté vystoupat 99 schodů až ke kostelu. Nezapomeňte si tu zazvonit na zvon – prý to přináší štěstí.
Pokud se na to cítíte, vystoupejte na vrcholky Mala Osojnica a Ojstrica, které se vypínají nad Bled a zhlížejí se v jeho vodách. Cestou budete procházet kouzelné, svěže zelené lesy a výhled z vrcholků vás ohromí.
Když se vám nebude chtít nahoru, vydejte se opačným směrem a prozkoumejte četné soutěsky, které se v blízkosti jezera nacházejí. K velmi oblíbeným patří Vintgar. V létě nelze vynechat koupel v jezeře. Byl by hřích jí odolávat – jen je potřeba k ní využívat místa, která jsou ke koupání určena. Je to pochopitelně kvůli zachování čistoty vody v jezeře a ochrany jezerního ekosystému. Z dalších možností se nabízí rafting na řece Sávě nebo tobogán z hory Straža. V zimě se v Bledu dá běžkovat, lyžovat, sáňkovat i lézt po ledu.
Nejlepší odměnou po takových zážitcích je posezení v některé z restaurací, kaváren a cukráren u jezera. Pochutnat si tu můžete na místních sýrech nebo na šlehačkovém dortu a spláchnout je lze sklenkou místního červeného. Nebo se prostě napít lahodné bledské vody. V okolí Bledu narazíte na fontánky s pitnou vodou a další místa, kde si ji můžete doplnit, téměř na každém kroku. Spolehlivě se tak vyhnete nutnosti nakupovat další a další plastové lahve. Tato strategie je součástí celkového konceptu místa a snahy o produkování co nejmenšího, nejraději nulového množství odpadu. Kromě jiného je tu nemalá pozornost věnována recyklaci a velké podpoře se těší všechny kroky na cestě od používání jednorázových plastů.
Zeptej se mě, jsem místní
A co si o ochraně zdejšího přírodního bohatství a vůbec celé pozornosti, jíž se tu dostává všem zeleným tématům, myslí místní obyvatelé? Asociace turistického ruchu v Bledu přišla se zajímavým řešením v podobě projektu Ask Me, Iʼm Local (Zeptej se mě, jsem místní). V jeho rámci se obyvatelé Bledu stávají na osm hodin denně dobrovolnými průvodci. Poznáte je podle triček s nápisem a vězte, že nebudete litovat, když vám poradí, kde se v okolí jezera najíst a napít. Rádi vám také přiblíží podrobnosti o „zelené“ problematice „nejzelenějšího“ místa Evropy.
