Objevují se první produkty z recyklovaného oceánského plastu
Plast je tak běžnou součástí tolika věcí, které v běžném každodenním životě používáme, že nám to připadá úplně samozřejmé. Od těch nejzjevnějších, jako jsou plastové sáčky až po ty, které nejsou tak očividné jako třeba plastové kreditní karty. Společnost American Express ve spolupráci s programem Parley for the oceans plánuje nabídnout svým klientům první kreditní karty vyrobené z recyklovaného oceánského plastu.
První kreditní karta z oceánského plastu
Program Parley for the oceans je prostor, ve kterém tvůrci, myslitelé a osobnosti spojují síly, aby upozornili na krásu a křehkost světových oceánů a podíleli se na projektech, které vedou k jejich vyčištění. A tak k výrobě kreditní karty American Express z oceánského plastu bude použit plast posbíraný na plážích i vytažený přímo z mořských vln. Společnost se tak pokusí zvýšit povědomí svých zákazníků a potažmo celé veřejnosti o hrozbě, které naše moře čelí. V tiskové zprávě zástupci American Express uvedli, že prototyp karty již existuje a první karty pro veřejnost by se měly objevit během následujícího roku.
Filozofie programu Parley inspirovala American Express do té míry, že se společnost rozhodla snížit používání jednorázových plastových výrobků a podchytit a přetvořit plastové výrobky, které dává do trvalejšího oběhu. Tuto důležitou etapu svého vývoje si rozdělili do šesti kroků. Jedním z nich je i konec používání jednorázových umělohmotných slámek a veškerého nádobí v čekárnách společnosti na letištích a ve všech velkých kancelářích firmy do konce roku 2018. Hodlají snížit podíl panenského plastu ve svých výrobcích a také se podílet na čištění řek a pláží. Ve svém newyorském ústředí se do roku 2025 pokusí dosáhnout bezodpadové certifikace.
„Vzduch pro každý druhý dech, který nabíráme, vzešel z oceánů,“ říká Cyrill Gutsch, zakladatel programu Parley for the oceans, ve svém prohlášení. „Bez nich bychom nemohli být. Společnost American Express těmito kroky symbolizuje změnu a vydává se na cestu tvořivosti, spolupráce a ekologického průkopnictví.“
Adidas také přispívá k vyčištění oceánů
Jednou ze zakladatelských společností programu Parley for the oceans je také Adidas. Pro fanoušky fotbalového klubu Manchester United společně vytvořili dresy ku příležitosti 50. výročí vítězství klubu na mistrovství Evropy v roce 1968 a vyrobené – jak jinak – z recyklovaného oceánského plastu. Ředitel Manchester United, Richard Arnold, uvedl: „Všichni jsme si bolestně vědomi hrozby, jakou plastový odpad představuje pro životní prostředí a proto je nám potěšením předložit našim fanouškům nový dres, o kterém věříme, že zvýší i jejich povědomí o této problematice.“ Dres je modrý, což jednak připomíná tehdejší vítězné dresy, ale také – více aktuálně – modrou barvu oceánů, které jsou dnes v ohrožení. Oliver Nicklisch ze společnosti Adidas k tomu řekl: „Všichni potřebujeme změnit to, jak o oceánech přemýšlíme a jak se k nim chováme. Díky spolupráci s Manchester United a výrobě dresu z recyklovaného oceánského plastu můžeme doufat, že vyneseme do povědomí široké veřejnosti fakt, že plastový odpad ničí naše oceány a inspirujeme tím fotbalové fanoušky, aby se připojili k naší snaze o vytvoření lepšího životního prostředí pro nás pro všechny.“ Hráči si nové dresy poprvé obléknou během letního turné klubu po Spojených státech.
Není to poprvé, co Adidas a Parley for the oceans přistoupili ke společné práci. Z recyklovaného plastu, sebraného místními komunitami na mořských plážích ještě před tím, než se dostal do moře, už vyrobili běžecké boty i oblečení.
