Veganská kosmetika pro náročné spotřebitele

/ Zahraničí a technologie

Takzvaná čistá krása je v posledních letech nejen velkým hitem, ale také čím dál větší nezbytností. Čistá v tomto případě znamená, že její složky byly získány etickým způsobem, prospívají našemu tělesnému zdraví, aniž by celý proces její výroby měl jakékoliv negativní dopady na prostředí, ve kterém žijeme. Je oblíbená mezi nejznámějšími celebritami a díky tomu se také stala jakýmsi synonymem luxusu, za který se platí hodně peněz. Tak to ale vůbec nemusí být.

Nejdůležitější je přečíst si složení

Jak se vůbec zorientovat v tom nepřeberném množství kosmetiky, které současný trh nabízí, a jak rozpoznat tu čistou a trvale udržitelnou? Je dobré začít tím, že si přečteme složení vybraného výrobku. Už to, jak je zabalen, o mnohém vypovídá. „Samotný obal kosmetického přípravku naznačuje, jaký je postoj jeho výrobce k trvalé udržitelnosti ve vztahu k životnímu prostředí. Ale ne pokaždé to stačí. Čím přírodnější je složení, tím pravděpodobnější je, že má menší dopad na životní prostředí. Pokud tedy chcete být k planetě šetrní, je prostudování složení produktů naprostou nezbytností,“ radí Shireen Saxena z indické společnosti Vedic Tattva, která dodává na trh přírodní kosmetické výrobky pro osobní péči. „Pokud si kupujete kosmetiku vyrobenou velkými nadnárodními koncerny, měli byste mít na paměti, že právě proto, že je jejich výroba tak masová, zanechává za sebou obrovskou ekologickou stopu,“ dodává. „Namísto toho se poohlédněte po malých výrobcích, kteří nabízejí řemeslné výrobky a na výrobu své kosmetiky používají čerstvější, lepší a přírodnější suroviny,“ radí.

Ideální je veganská kosmetika

Shireen míní, že lidé jsou čím dál uvědomělejší. Nezajímá je jen to, co jedí, ale věnují pozornost už i tomu, jakou kosmetiku používají a za co utrácejí peníze. „Zdraví, wellness, osobní péče a trvalá udržitelnost jsou dnes navzájem propojené a nakládat vědomě s jedním už vás přirozeně nasměruje k tomu, abyste se vědomě zabývali i dalšími,“ říká.

Právě proto, že trh s trvale udržitelnou kosmetikou v posledních letech výrazně narostl a jeho nabídka je dnes velmi pestrá, zájem o něj neustále stoupá. Pro zákazníky, kteří se od „co je pro mě dobré“ přesunuli k „z čeho a jak se to vyrábí“, je veganská kosmetika ideální a jasnou volbou. Z její samotné podstaty totiž vyplývá, že je přírodní a etická a netestuje se na zvířatech. Většina veganských kosmetických výrobků neobsahuje parabeny, sulfáty ani další běžné přísady, které mají škodlivé dopady na životní prostředí i na své uživatele.

Veganské kosmetické produkty jsou vyráběny z rostlinných extraktů, což jsou povětšinou esenciální oleje, které mají na tělo i duši léčivé a uklidňující účinky. „Většina výrobků, které na trhu převládají, jsou syntetické chemikálie, během jejichž výroby vzniká velké množství vedlejších odpadních produktů. Ty se nakonec nějakou cestou dostanou do přírody, kde narušují její přirozené fungování. Obalové materiály používané na masovou kosmetiku většinou nejsou biologicky rozložitelné. Celkově je výroba takové kosmetiky náročná na energii i na vodu,“ říká Shireen. „Některé kosmetické složky, které by mohly být použity přirozeně, jako jsou aloe vera, kurkuma, salátová okurka a třeba některé oleje, se pak ke spotřebitelům vracejí podivným způsobem jako součást nějaké chemické směsi, která se v dlouhodobém horizontu může ukázat jako škodlivá,“ dodává. Proto je podle ní důležité nahrazovat syntetické materiály přírodními.

Kosmetiku si můžeme vyrábět sami doma

Je ale také možné vyrábět si vlastní kosmetiku. Internet je plný odborných návodů, podle nichž je možné vyrobit si vlastní mýdla, šampóny, pleťové masky a krém. Stačí k tomu jen dostatek času a vůle a pak už si nemusíte v obchodě kupovat prakticky žádnou kosmetiku. Přírodní suroviny na výrobu domácí kosmetiku pořídíme v obchodech se zdravou výživou nebo nakoupíme na internetu, často ale můžeme sáhnout po tom, co máme ve spižírně. Vejce například prospívají vlasům, kurkuma je dobrá na pročištění, brambory můžeme přikládat na kůži spálenou sluníčkem a med je skvělý na obličejové i vlasové masky.