Vertikální les čistí vzduch ve městech
Vertikální les je novým příkladem trvale udržitelného bydlení. A nejen tím. Ukazuje, že města je možné ozeleňovat a tím přispívat k regeneraci městského životního prostředí a jeho biodiverzity, aniž by se přitom musely překračovat hranice městských teritorií či měnit vnitřní prostor města. Je to vlastně jakési vertikální zhuštění přírody v rámci stávající městské zástavby. První vertikální les, sestávající ze dvou rezidenčních věží o výšce 110 a 76 metrů, vyrostl v centru italského Milána na okraji čtvrti Isola a je úspěšným dílem architekta Stefana Boeriho. „Myslím, že téma zalesňování je jednou z velkých výzev dneška. Je to jeden z nejefektivnějších způsobů, vedoucích ke změně klimatu, které máme. Je to jako boj na poli nepřítele. Máme tu města, která jsou jedním z hlavních původců klimatických změn, a tak se tato města snažíme při boji se změnami využít skrze produkci oxidu uhličitého, jejž rostliny spotřebovávají, přičemž naopak produkují kyslík,“ říká architekt Boeri, autor nového konceptu vertikálního lesa.
Milánské věže
Boeriho milánský projekt, nesoucí příznačný název Bosco Verticale – Vertikální les, je domovem 800 stromů vysokých 3,6 nebo 9 metrů, 4 500 keřů a 15 000 bylin nejrůznějších druhů. Všechny rostliny jsou na fasádě věží pečlivě rozmístěny podle toho, kolik potřebují ke svému růstu slunečního svitu. Kdyby les o takovém počtu rostlin rostl na zemi, rozkládal by se na ploše 20 000 metrů čtverečních. Takové zalesnění obytných budov přispívá k vytvoření příznivého klimatu v jejich okolí tím, že stromy poskytují potřebnou vlhkost, vstřebávají oxid uhličitý i prachové částice a vyrábějí kyslík.
A jak se v milánském vertikálním lese bydlí? „Rostliny sousedí s naším bytem, a tak v něm máme stále čerstvý vzduch, a navíc dokážou navzdory tmavé barvě budovy zachytit spoustu slunečního světla a tepla, takže nemusíme používat klimatizaci,“ pochvalují si jeho obyvatelé.
Stefano Boeri pak poukazuje i na výsledky vědeckých studií, které jasně prokazují pozitivní vliv zeleně nejen na fyzické zdraví lidí, ale i na jejich duševní stav. Radost z nevšedních domů mají i lidé, kteří bydlí v okolí. „Zeleň zlepšuje prostředí, ve kterém žijeme, a proto se o ni musíme starat a musíme ji chránit,“ říkají.
Cedrová věž v Lausanne
Po oficiálním otevření dvou zalesněných milánských věžáků se na Stefana Boeriho obracejí developeři z celého světa a chtějí po něm, aby něco podobného vybudoval i v dalších městech. A tak v loňském roce začalo Boeriho architektonické studio budovat další vertikální les, tentokráte ve švýcarském Lausanne. Převážně rezidenční budovu o 36 patrech a výšce 117 metrů pokryje 3 000 metrů čtverečních různorodé zeleně. Svůj nový počin nazval Stefano Boeri La Tour des Cedres (Cedrová věž): má totiž v plánu tu kromě jiného vysadit více než 100 cedrů. Podle architektových slov bude vertikální les v lausannské čtvrti Chavannes-Près-Renens první výškovou budovou na světě, které bude porostlá stále zelenými stromy. Uvnitř se budou nacházet apartmány o dvou až pěti ložnicích, ale také kanceláře, posilovna a v posledním patře restaurace s panoramatickým výhledem. Boeri plánuje nainstalovat do budovy vyčnívající terasy zpevněné betonovými panely a jejich střechy osázet mimo jiné jehličnany, jimž stavba vděčí za své jméno.
Filozofie lausannského vertikálního lesa je stejná jako u jeho milánského předchůdce: zeleň bude zachytávat prach, vstřebávat oxid uhličitý a produkovat kyslík, čímž se zlepší kvalita městského ovzduší. „Lausannská rezidenční věž pro nás představuje příležitost dát život budově, která bude hrát zásadní roli v architektuře a krajinotvorbě města,“ prohlásil Stefano Boeri. „Je to i velký krok pro architekturu samotnou, když sama význačně přispěje ke zvýšení biodiverzity uprostřed významného evropského města,“ dodal. La Tour des Cedres se pak také díky svému tvaru a tomu, jak budou cedry v průběhu ročních období měnit svou barvu, stane dominantou na břehu Ženevského jezera. „Lausanne se díky této stavbě stane průkopnickým městem na poli globálních výzev, díky nimž hledáme rovnováhu a propojení mezi kvalitním životem ve městech, trvalou udržitelností a ochranou biodiverzity,“ nechal se slyšet slavný architekt. Stefano Boeri plánuje, že na lausannské věži vysadí kromě zhruba stovky cedrů 6 000 keřů a 18 000 bylin. Cedry pro tento projekt vybral pro jejich dlouhověkost a schopnost snášet nepříznivé klimatické podmínky.
Ve výběrovém řízení porazil Boeriho ateliér mnohá jiná věhlasná architektonická studia a kromě zakázky na výstavbu zalesněné rezidenční budovy získal v Lausanne také zakázku na vybudování nákupního centra o rozloze 5 000 metrů čtverečních.
Nantinské a další věže
Dalším městem, kam Stefano Boeri plánuje umístit vertikální les, je čínský Nanting. Dvě budoucí věže tu osází 1 100 stromy třiadvaceti druhů a 2 500 popínavých bylin a keřů.
Čína je notoricky známá svým znečištěným ovzduším: 300 milionů dětí tu dennodenně dýchá toxický vzduch. Více vertikálních lesů by tu na cestě k lepšímu vzduchu určitě bylo řešením. Stefano Boeri předpovídá, že nantinské věže by nejenže oživily místní biodiverzitu, ale také by každý den vstřebaly 25 tun škodlivého oxidu uhličitého.
Další vertikální věže by v následujících letech měly vyrůst třeba v Jižní Americe a v albánské Tiraně.
