Krátké zprávy
Zachraňují bourovce trnkového
15. 07. 2025
Zlínský kraj spouští sérii ekologických projektů na záchranu ohroženého motýla. Bourovci trnkovému v Evropě hrozí vyhynutí, ale stále má šanci na přežití, a to přímo ve Zlínském kraji, kde jsou pro něj vhodné biotopy. Cílem je obnovit jeho přirozené prostředí a podpořit biologickou rozmanitost regionu. Bourovec trnkový, nenápadný noční motýl, patří k druhům, jejichž populace v celé Evropě velmi rychle vymírá. Právě Zlínský kraj je v dnešních dnech pro jeho přežití klíčový – je totiž nejvýznamnějším místem jeho výskytu v Česku. Aby zde mohl dál žít, potřebuje specifické přírodní prostředí, které ale v posledních letech mizí. Zlínský kraj se proto rozhodl obnovit biotopy ve vybraných evropsky významných lokalitách. Konkrétně se jedná o Stráně u Popovic, Rochus a Údolí Bánovského potoka, Újezdecký les a Remízy u Bánova. V praxi to bude znamenat hlavně opakované odstraňování náletových dřevin a invazních rostlin, které mění charakter jednotlivých stanovišť. Údržbu travních porostů má zajistit i návrat tradiční pastvy – ovcí nebo smíšených stád. Kraj plánuje žádat o podporu z Operačního programu Životní prostředí.
Školka sníží spotřebu energií
10. 07. 2025
Městská část Praha 12 pokračuje i nadále v investicích do oprav budov školních a předškolních zařízení, opravy se nově dočká mateřská škola Srdíčko. Rada městské části schválila výběr dodavatele pro rekonstrukci této školky. Zaměří se především na zateplení budovy, konkrétně obvodového pláště, střechy i suterénních prostor, a to včetně provozního zázemí. Instalována bude také nová vzduchotechnika s rekuperací vzduchu a předokenní žaluzie. Projekt bude spolufinancován z prostředků Modernizačního fondu. „Investice do kvalitního zázemí pro naše nejmenší je pro nás dlouhodobou prioritou. Rekonstrukce mateřské školy Srdíčko zlepší nejen energetickou efektivitu budovy, ale především zajistí zdravější a komfortnější prostředí pro děti i zaměstnance. Jsem rád, že se nám daří využívat i dotační zdroje a modernizovat školská zařízení v souladu s ekologickými a technickými standardy 21. století,“ dodává Jan Chalupný, radní pro investice a hospodářskou správu.
Zlínský kraj nasadí bateriové vlaky
7. 07. 2025
Celkem čtrnáct vlaků s bateriovým pohonem chce od roku 2029 nasadit do provozu na svém území Zlínský kraj. Nahradit mají soupravy s dieselovým pohonem, oproti kterým budou ekologičtější a nabídnou i úspornější provoz. Bateriové vlaky nabízejí několik výhod, zejména ve srovnání s dieselovými vlaky a v některých případech i s elektrickými vozy napájenými z trolejí. Mezi ty hlavní patří nižší provozní náklady, menší nároky na údržbu a ekologický provoz. Bateriové vlaky se vyznačují také tichým chodem s výrazně nižším hlukem než dieselové. Další jejich velkou předností je, že ke svému provozu nepotřebují trakční vedení, mohou tedy jezdit i na neelektrifikovaných tratích. Dopravci na pořízení bateriových vlaků budou moci použít dotace z Modernizačního fondu, o které v rámci připraveného projektu v nejbližší době zažádá Zlínský kraj jako objednatel veřejné dopravy.
Brožura k transformaci
1. 07. 2025
Nová brožura Cesta ke spravedlivé transformaci nabízí ucelený přehled klíčových strategických projektů spravedlivé transformace podpořených ve třech uhelných krajích České republiky: Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském. Dočtete se v ní, jak finance z Operačního programu Spravedlivá transformace pomáhají těmto regionům přejít na klimaticky odpovědnou a udržitelnou ekonomiku, zmírnit negativní sociální či environmentální dopady a posílit prosperitu pro současné i budoucí generace. Dozvíte se o konkrétních projektech, které podporují vznik nových pracovních míst, rozvoj výzkumu a inovací, zapojení veřejnosti i obnovu krajiny těžbou postižených oblastí. Brožura je určena všem, kteří se zajímají o změny v regionech dotčených útlumem těžby uhlí i dalším rozvojem. Stáhnout si ji můžete zdarma na adrese www.opst.cz.
Solární elektrárna na střeše školy šetří obci statisíce
3. 06. 2025
Na střeše základní školy vybudovala obec Rudíkov na Vysočině během jara 2024 moderní solární elektrárnu, která zásobuje elektřinou nejen školu, ale i další obecní budovy. Projekt za více než 2,4 milionu korun přinesl obci citelné úspory a zároveň ocenění v celostátní soutěži Chytrá města. Elektrárna kromě pokrytí energetické spotřeby školy slouží také pro obecní úřad, fotbalové kabiny, penzion a nabíjení obecního elektromobilu. Dotaci ve výši přes 1,7 milionu korun obec získala z Modernizačního fondu. Zbytek doplatila ze svého rozpočtu. Návratnost investice se díky úspoře až 60 procent nákladů na energie očekává v dohledné době.
Revitalizace náměstí v Trutnově bude ještě letos
23. 05. 2025
Náměstí Hraničářů v České Čtvrti v Trutnově získá moderní podobu. Radnice připravila kompletní regeneraci parku. Hotovo by mělo být do konce roku. Náměstí Hraničářů je po parku v Šestidomí a u kostela v Horním Starém Městě další zelenou plochou ve městě, která projde zásadní úpravou. Park dostane úplně novu moderní podobu a věřím, že bude přitahovat nové návštěvníky. Při revitalizaci bude provedeno nezbytné kácení starých a přerostlých dřevin a vysazení 47 kusů nových, současně dojde k ošetření stávající zeleně a obnově travnaté plochy. V parku vzniknou nové vnitřní cesty pro pěší z mlatu se svodnicemi a křižovatkou z žulové mozaiky. Město na regeneraci náměstí získalo dotaci z Národního programu Životní prostředí.
Dvě nemocnice ušetří za energie
21. 05. 2025
Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově a Oblastní nemocnice Příbram letos zahajují rozsáhlé projekty na snížení energetické náročnosti svých areálů. Investice v celkové hodnotě téměř 270 milionů korun zajistí nejen modernizaci technologií, ale především významné úspory v hodnotě téměř 100 milionů korun v horizontu deseti let. Ty jsou nemocnicím smluvně garantovány formou tzv. EPC projektů. Projekt benešovské nemocnice je financován z Národního programu Životní prostředí a zahrnuje instalaci kondenzačních zdrojů tepla, kogenerační jednotky, modernizaci výměníkových stanic, fotovoltaiku, IRC řízení topení a další kroky. Také Oblastní nemocnice Příbram spustí letos obdobný projekt s rozpočtem téměř 112 milionů korun. I zde je financování podpořeno dotacemi, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí. Projekt zahrne zateplení budov, výměnu oken, instalaci FVE, regulaci vytápění, modernizaci výměníkových stanic a opatření pro šetření vodou.
Frenštát se chystá na revitalizaci kina
15. 05. 2025
Město Frenštát pod Radhoštěm podalo v loňském roce žádost o dotaci do Operačního programu Spravedlivá transformace na zpracování kompletní projektové dokumentace na revitalizaci kina a přilehlého veřejného prostoru. V rámci dokumentace bude řešena celková revitalizace stávající budovy kina včetně zázemí pro diváky, účinkující a personál tak, aby se zvýšila nabídka a dostupnost služby. Součástí bude také revitalizace přilehlého předprostoru kina, který na budovu přímo navazuje. Cílem je vznik komplexního uceleného komunitního prostoru, který nabídne zázemí pro kulturní akce nebo prosté potkávání se, a to jak v interiéru, tak v přilehlém exteriéru budovy stávajícího kina.
Série seminářů představí, jak čerpat dotace z přeshraničních a dalších projektů
13. 05. 2025
Pro zájemce o dotace z přeshraničních programů Interreg Bavorsko–Česko 2021–2027 a Interreg Česko–Sasko 2021–2027, včetně Fondů malých projektů a Operačního programu Spravedlivá transformace, připravil Karlovarský kraj semináře, které představí aktuální stav a možnosti čerpání financí. Semináře jsou určeny pro zástupce obcí a měst, jejich příspěvkové organizace a nestátní neziskové organizace. Jsou skvělou příležitostí, jak získat podrobné informace k aktuálním výzvám a podporovaným aktivitám, alokacím a způsobilým výdajům v rámci výše uvedených programů. Na seminářích budou představeny také aktivity Karlovarské agentury rozvoje podnikání (KARP) v oblasti podpory veřejného sektoru. Termíny a místa konání najdou zájemci na webu kraje.
Ústí chce zvelebit Činoherní studio
7. 05. 2025
Město Ústí nad Labem podalo žádost o dotaci v Operačním programu Spravedlivá transformace. Peníze chce investovat do modernizace technického vybavení Činoherního studia. Předpokládané náklady projektu jsou 7 872 169 Kč. Předpokládaná dotace může činit 80 % celkových způsobilých nákladů. Projekt zahrnuje novou ozvučovací techniku jako reproduktory, DSP a zesilovače nebo rozšíření zvukového pultu včetně montážních prvků a instalace. Dále budou pořízena fresnelová a profilovací světla včetně doplňující optiky, výrobníky kouře a mlhy apod. Nová jevištní technika bude zahrnovat například titulkovací zařízení, jevištní platformy, hliníkovou trussovou příhradovou jevištní konstrukci a další. Zařízení budovy by mělo zahrnovat akustické dveře mezi hlavním sálem a foyer, čističku vzduchu, kuličkový stojan a kazetovou markýzu.
Architekti navrhli, jak by mohl vypadat Dům přírody Jeseníků
1. 05. 2025
Přesně 31 návrhů se sešlo v architektonické soutěži o podobu plánovaného Domu přírody Jeseníků v Karlově Studánce. Porota vybírala z nabídek ateliérů z Česka, Slovenska, Velké Británie a Maďarska. Vyhlašovatelem soutěže byla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a probíhala v souladu s pravidly České komory architektů. „Jeseníky jsou jedinečné pohoří, a přitom tu návštěvníci dosud nemají reprezentativní místo, kde by se mohli seznámit s jeho krásami. Dům přírody ale nabídne nejen expozici, ale také zázemí pro ekovýchovné programy, tematické přednášky, výstavy, projekce a tvůrčí dílny, a to jak pro veřejnost, tak i pro školy,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík.
V Bystřici pod Hostýnem opravují náměstí
29. 04. 2025
V Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku začali pracovat na druhé etapě rekonstrukce Masarykova náměstí. Upraví se zeleň a cesty, přibude vodní prvek, vybudují se i nádrže na dešťovou vodu. Voda ze čtyř nádrží se bude používat na zalévání zelených ploch, které také projdou obnovou. Na náměstí přibudou stromy a keře, založí se trávníky a radnice myslela i na květiny. Součástí relaxační zóny bude nový vodní prvek. Město počítá s dokončením v polovině příštího roku.
Ochránci přírody zmapují vodní toky
21. 04. 2025
To, v jakém stavu jsou naše řeky a potoky, zjišťuje tým odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Získané údaje o výpustích, příčných překážkách, nevhodném opevnění či zatrubnění koryt i o jiných problémech se ukládají do databáze. Ta bude podkladem pro plánování vhodné péče o naše vodní toky i jejich blízké okolí. Mapování se může zúčastnit každý, kdo si stáhne aplikaci HydroMAP. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ji spustila při příležitosti Světového dne mokřadů. Mapování je součástí projektu Pasportizace vodních toků, který je unikátní svým širokým záběrem. Do mapování vodních toků se může zapojit každý, kdo má chuť přispět. Na procházce stačí pomocí aplikace HydroMAP zaznamenat jeden ze sedmi problémů a odeslat jej do databáze.
Znojmo pokračuje v sanaci skal
15. 04. 2025
Znojemská radnice se od roku 2016 zaměřuje na zabezpečení zvětrávajících skalních útvarů na srázu údolí Dyje pod historickým jádrem města. Letošní etapa se týká srázu pod znojemským hradem vysoko nad ulicí U Obří hlavy. Rizika pro bydlící a kolemjdoucí spočívají v občasném samovolném uvolnění menších i větších skalních fragmentů, což potvrdil i odborný posudek. Cílem prací je proto posílit stabilitu masivu pomocí moderních technologií, jako jsou speciální kotvy, ocelové sítě a další opatření, která zároveň respektují okolní přírodu a charakter oblasti. Odborná firma odstraní náletovou vegetaci, očistí svah, odstraní rizikové skalní bloky, provede kotvení a nainstaluje kovovou síť. Část nákladů pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí.
Jablonec získal 27 milionů korun na modernizaci osvětlení
11. 04. 2025
Bezmála 27 milionů korun získal Jablonec nad Nisou z Národního plánu obnovy na modernizaci veřejného osvětlení. V rámci několika projektů postupně v ulicích vymění téměř 3 000 svítidel za úsporné LED. Spotřeba energie na osvětlení by se tím měla snížit na čtvrtinu. V letošním roce počítá radnice s výměnou zhruba 960 svítidel v oblasti Šumavy a Rýnovic, práce by měly začít v březnu. Výměna přijde zhruba na 9,5 milionu korun, z toho 88 % pokryje dotace. Instalovat se bude celkem 947 nových ledkových svítidel. Jedná se již o čtvrtou etapu výměny osvětlení. V předchozí etapě nechala radnice zmodernizovat opět s využitím dotace osvětlení v částech Vrkoslavice a Kokonín. Dalších bezmála 600 lamp modernizovalo město loni v centru a části Mšeno.
KRNAP loni vykoupil přes 11 hektarů pozemků
7. 04. 2025
Správa Krkonošského národního parku společně s Ministerstvem životního prostředí udělala v roce 2024 další významný krok k ochraně jedinečné přírody Krkonoš. Díky prostředkům z Národního programu Životní prostředí bylo vykoupeno více než 11 hektarů pozemků na území národního parku a jeho ochranného pásma. Celková investice dosáhla 3 035 340 korun. Vykoupené pozemky o celkové rozloze 114 002 m² jsou nyní ve vlastnictví státu s právem hospodaření Správou KRNAP. Tento krok umožní lepší péči o přírodní bohatství Krkonoš včetně ochrany vzácných biotopů a zajištění trvalé udržitelnosti ekosystémů. Výkupy pozemků jsou klíčovým nástrojem pro dlouhodobou ochranu cenných lokalit. Umožňují nejen chránit unikátní přírodní prostředí, ale také efektivně plánovat opatření k podpoře biodiverzity.
Prostějov zadržuje vodu na sídlišti
4. 04. 2025
Prostějov získal dotaci na regeneraci Sídliště Svornosti ve Vrahovicích. Jedno z největších sídlišť v okrajových částech Prostějova prošlo rozsáhlou regenerací před třemi lety. Více než tři miliony korun získalo město z Národního plánu obnovy. Rekonstrukce sídliště už je stavebně dokončena. Smyslem bylo zajištění efektivního nakládání se srážkovými vodami v lokalitě Sídliště Svornosti. Během regenerace sídliště došlo ke změně ploch na zpevněné plochy, které jsou propustné a umožňují přímé zasakování srážkových vod. Z ostatních nepropustných zpevněných ploch je nově dešťová voda zachytávaná a sváděná do vsakovacích nádrží.
Dobříš instaluje FVE na budovy
31. 03. 2025
V Dobříši budou využívat energii ze slunce. Mají připraven projekt, který řeší instalaci pozemní a střešní FVE v areálu čističky odpadních vod a FVE na střeše sportovní haly, a to o celkovém výkonu 435,14 kW. Využitelná akumulace bude o kapacitě 323,4 kWh. Budou sníženy emise skleníkových plynů a zvýší se podíl obnovitelných zdrojů energie v konečné spotřebě energie. Mimo to dojde k úsporám v oblasti hospodaření s energiemi a snížení nákladů obce za energie. Projekt je spolufinancován prostřednictvím Modernizačního fondu. Město už dříve umístilo fotovoltaiku na střechu sportovní haly.
Přihlašování filmů na 51. ročník Ekofilmu zahájeno
24. 03. 2025
Mezinárodní filmový festival Ekofilm otevírá přihlášky do svého programu. Tvůrci mohou své filmy s environmentální tematikou registrovat přes platformu FilmFreeway. Přihlašování potrvá do konce května 2025. Soutěžní sekce festivalu nabídne prostor pro dvacet čtyři vybraných filmů, které budou rozděleny do tří kategorií podle délky: krátkometrážní, středometrážní a dlouhometrážní. O ocenění budou soutěžit jak dokumentární, tak hrané snímky reflektující environmentální témata. Vítězné filmy ocení nejen odborná porota, ale také prezident festivalu a ministr životního prostředí, kteří udělí své speciální ceny. Festival Ekofilm 2025 se uskuteční v říjnu v Brně, přičemž přesné datum bude oznámeno v následujících týdnech.
Most žádá o dotaci na výstavbu hřiště v ulici Pionýrů
14. 03. 2025
Další víceúčelové hřiště pro větší děti nebo dospělé by mělo v letošním roce vyrůst v ulici Pionýrů v severočeském Mostě. Oplocené hřiště bude sloužit především pro míčové hry, jako je malá kopaná, basketbal, volejbal, nohejbal nebo tenis. Hřiště bude z bezpečnostních důvodů oploceno do výšky čtyř metrů (do jednoho metru nad úrovní hřiště z prken a ve zbývajícím prostoru bude napnutá síť) a povrch sportoviště bude proveden z akrylátové stěrky na asfaltovém koberci. S financováním jeho výstavby by městu mohla pomoci dotace, o niž město podalo žádost do Operačního programu Spravedlivá transformace.