V Žulové mají kanalizaci a novou čistírnu

/ Úspěšné projekty

To byl hlavní důvod, proč se v Žulové na Jesenicku pustil do velkého projektu stavby kanalizace a čistírny odpadních vod. „Povrchové i podzemní vody je málo, tak proč si ji ještě znečišťovat,“ říká starosta města Radek Trsťan.

Do celého projektu se obec pustila po minulých komunálních volbách. „Projekt tady nějakou dobu ležel, předchozí vedení udělalo stavební povolení, které pak prodlužovalo. Řekli jsme si, že se do toho pustíme a požádali jsme o peníze,“ popisuje začátek projektu starosta.

Město uspělo se žádostí v Operačním programu Životní prostředí. „Vysoutěžili jsme všechny potřebné věci, podařilo se nám i získat velmi výhodný úvěr na 22 milionů korun s nízkou úrokovou sazbou. Třeba dnes jsou úroky úplně někde jinde, takže bych řekl, že se nám podařilo trefit do správné doby,“ dodává. Z úvěru platí město spoluúčast, splatnost má nastavenu na deset let. S financováním vypomohl i Olomoucký kraj. „Není to pro nás úplně levné, ale celkově je to financování dobré,“ říká Radek Trsťan.

V říjnu už měla obec dokončeny všechny stavební práce a zbrusu nová čistírna odpadních vod jede ve zkušebním provozu, postupně se připojují další a další obyvatelé. Samotná stavba nebyla úplně jednoduchá, budovalo se přes deset kilometrů tlakové splaškové kanalizace a čistírna. A jak název obce napovídá, stavbaři si museli poradit se složitým geologickým podložím. A také s mnoha potoky a říčkami. K tomu se připočtěte nové dláždění chodníků a opravy komunikací. „Jsme rádi, že to máme,“ má jasno starosta. Že se rozhodli správně, potvrdily podle něj i komunální volby. „Říká se, že mnohým starostům kanalizace zlomila vaz. My jsme uspěli, tak asi to tak pokaždé není,“ říká s úsměvem.

Místní obyvatelé, kteří obývají většinou starší stavby, které nezřídka měly septiky s přepadem, většinou vypouštěli odpadní vody přímo do vodních toků, spodních vod nebo do přírody. To se teď změnilo. „Doufám, že bude i tlak na okolní obce, které vypouštějí odpadní vodu i nám do potoka. My se chováme ekologicky a stojí nás to hodně peněz, tak proč si vodu kazit,“ uzavírá starosta Žulové.