Koupete se ve vaně? Spotřebujete i 150 litrů vody, varují studenti

/ Aktuality
Při koupání ve vaně spotřebujeme přes sto litrů vody, na sprchování jen o trochu méně a třeba ruce si myjeme ve třech litrech vody. Studenti varují před suchem a plýtváním vodou.

Budoucí absolventi Vysoké školy ekonomické v Praze vytvořili projekt, který má za cíl šířit povědomí o hrozícím suchu a o tom, jak každý z nás může přispět šetrným zacházením s vodou. „Sucho jsme si vybrali, poněvadž je to obrovský problém, ale přišlo nám, že o něm lidé zase tolik nevědí a nemluví. Pro tuto příležitost jsme tedy vytvořili krátké animované video a s tím spojené webové stránky,“ říká členka týmu Veronika Šimonovská.

Na jejich webu se dozvíte, kolik vody spotřebujete při vykonávání běžných denních činností, jako je čištění zubů či mytí aut, nebo třeba kolik vody zbytečně použije poloprázdná pračka.

Jednou z věcí, které studentský tým doporučuje, je chytání dešťové vody a její používání na zalévání zahrady. Obecně není v Česku zachytávání srážek ještě tolik rozšířeno. Na podporu využití vody z nebe myslí i dotační program Dešťovka, který podporuje budování nádrží a další opatření pro sbírání dešťové vody. Dešťovku mohou využít jak jednotlivci ve svých domech, tak například i obce v rámci veřejných budov a staveb. Pro ně je určena tzv. Velká Dešťovka v Operačním programu Životní prostředí.