Děti ze Staré Boleslavi chodí do nové školky

/ Úspěšné projekty
Stará Boleslav postavila pro děti novou mateřskou školu. Děti chodí do budovy, která vyrostla v pasivním standardu.

V novostavbě mateřské školy ve Staré Boleslavi, která byla otevřena v roce 2021, si děti užívají pohodlí, jež přinášejí nejmodernější technologie. Nízké jsou i provozní náklady, protože velkou část spotřeby energií pokrývá budova z vlastních zdrojů.

Školka slouží pro spádovou oblast nové zástavby Staré Boleslavi (části města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav), ale i pro nejbližší spádové obce. Architektonické řešení je provedeno s ohledem na charakter stávající zástavby a prostorové umístění v městské části a navrhl ho architekt Jan Líman. Novostavba mateřské školy je koncipována jako samostatně stojící objekt, který má půdorys tvaru T o největších půdorysných rozměrech 39,85 × 35,85 m.

Mateřská škola na ulici Třebízského ve Staré Boleslavi zaujme už při pohledu zvenčí, ale to nejzajímavější se skrývá uvnitř budovy.

Při výstavbě byly v maximální možné míře využity moderní technologie a výsledkem je stavba v pasivním standardu. K nadstandardnímu vybavení patří třeba inteligentní systém LED osvětlení, který umožňuje nastavení intenzity každého svítidla, stejně jako teploty a barevnosti světla. Pod zemí bylo vyhloubeno 14 hlubinných geotermálních vrtů pro tepelná čerpadla země-voda. A na střeše je instalováno 122 fotovoltaických panelů o výkonu 335 W pro vlastní výrobu elektřiny.

Objekt je nepodsklepený a má dvě nadzemní podlaží. Z jižní části budovy se vystupuje na zahradu, která slouží jako dětské hřiště.

Využití moderních technologií koordinuje centrální řídicí jednotka. Umožňuje třeba to, aby jednotlivé třídy měly samostatně ovládané osvětlení, ozvučení, řízení předokenních žaluzií i docházkový systém. Zároveň optimalizuje využívání energetických zdrojů, kdy je velká část spotřeby energií pokryta z vlastní fotovoltaické elektrárny. O tepelný komfort a zdravé vnitřní prostředí se starají podlahové topení, klimatizace a rekuperační větrání. S péčí o zahradu pomáhá digitálně řízený závlahový systém využívající retenční nádrže. A nezapomnělo se ani na ekologickou dopravu: pro elektrokola nebo elektromobily je k dispozici dobíjecí stanice.

Investorem stavby bylo město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, projekt byl podpořen z Operačního programu Životní prostředí.